אנרגיה מתכלה – מהי?

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו כבר היום!

אנרגיה מתכלהאנרגיה, על צורותיה השונות, היא דבר חשוב בחיי בני האדם. ברחבי העולם וגם ביקום כולו ישנן אנרגיות בכמויות אדירות, שאי אפשר לתאר, אולם אנחנו לא יכולים להשתמש בהן אך ורק בצורה שבה הן נמצאות בטבע, אלא רק לאחר שעברו תהליך מסוים של הפיכה לאנרגיה מסוג אחר.

לדוגמה: את אנרגיית גלי הים שהיא כשלעצמה סוג של אנרגיה אדירה, אנחנו צריכים להפוך לאנרגיית חשמל בשביל להפעיל מכשירים שונים אצלנו בבית ואנחנו לא יכולים להשתמש באנרגיה כפי שהיא במקור.

ישנם שני סוגים של אנרגיה – האחד הוא אנרגיה מתכלה, שנחצבת מקליפת כדור הארץ וצריך לעבור זמן רב מאוד (מיליוני שנים) עד שהיא מתכלה, כמו הנפט. הסוג השני הוא אנרגיה מתחדשת שביכולתה להתחדש תוך זמן קצר באופן יחסי לאנרגיה המתכלה.

מקורות האנרגיה המתכלה

כלל מקורות האנרגיה המתכלה הם מקורות של אנרגיה שככל שאנחנו עושים בהם יותר שימוש כך אנחנו מפחיתים את האפשרות שלנו לנצלם שוב בעתיד. ישנם שני סוגים של מקורות אנרגיה מתכלה:

אנרגיה אטומית

היא סוג אחד של מקור אנרגיה מתכלה. אטום או שני אטומים אשר מתפצלים לגרעינים קטנטנים על ידי פליטת ניטרונים. זהו תהליך של "ביקוע". האנרגיה האטומית היא המקור הגדול ביותר והיעיל ביותר בקבוצת האנרגיות המתכלות, אבל מכיוון שמקור זה מהווה סכנות רבות, כיום בני האדם כבר לא עושים בו כל שימוש.

דלקים מאובנים/ מחצביים

הוא סוג נוסף של מקור אנרגיה מתכלה ובו עושים את מירב השימוש כיום ברחבי העולם. מקורם של הדלקים המאובנים הוא שיירים של בעלי חיים ושל צמחים מלפני מיליוני שנים, שעברו תהליכים של חמצון וריקבון.

הדלקים הללו נחצבו מהליבה של כדור הארץ. שלושת סוגי הדלקים המאובנים הם נפט, פחם וגז טבעי שהכמות שלהם מתחדשת לאט מאוד בהשוואה לכמות שהם מנוצלים על ידי בני האדם ולכן הם נכללים בקבוצת האנרגיה המתכלה.

סוגי האנרגיה המתכלה

נפט – באנרגיה זו משתמשים לדלק של מכוניות ושל מטוסים, לצורך ייצור חשמל ולצורך תפעול של תעשיות, אך לא רק. ישנם גם שימושים נוספים לנפט כמו צבעים, חומרי סיכה (שימון), מוצרי קוסמטיקה, חומרי הדברה, וזלין, אספלט, חומרי נפץ ופרפין.

גז טבעי – סוג זה של גז נמצא מתחת לפני הקרקע ומשתמשים בו כחומר דלק על ידי כך ששורפים אותו. בישראל הגז הטבעי התגלה לפני עשור בכמויות גדולות והוא משמש לצורך הפעלה של כמה מתחנות החשמל בארץ.

פחם – זהו חומר שמגיע מהאדמה במצב מוצק בצבע אפור או שחור ואנחנו משתמשים בו כחומר דלק, גם כן על ידי שריפתו.

הבעייתיות בשימוש אנרגיה מתכלה

כיום אנחנו משתמשים יותר ויותר בכל סוגי האנרגיה המתכלה כמו נפט, גז טבעי ופחם (עליהם פירטנו בפסקה הקודמת), אך לצד זה ישנן שתי בעיות גדולות: בעיה אחת היא שהשימוש במקורות האנרגיה המתכלה יוצר זיהום סביבתי והבעיה השנייה היא שהזמינות בעתיד של אותם המקורות תלך ותפחת עד שנישאר בלי.

כאמור, הבעיה העיקרית של השימוש באנרגיה מתכלה הוא זיהום הסביבה. מדובר בזיהום ברמה המקומית וגם ברמה העולמית שנוצר בעקבות כל אותן תעשיות שמבוססות על גז טבעי, על נפט ועל פחם כמקורות אנרגיה. התוצאות של השימוש באותן אנרגיות נקראות "חור באוזון", "אפקט החממה" ו"גשם חומצי". כל התוצאות האלה מפרות את האיזון האקולוגי שקיים בעולם.

בגלל שהשימוש באנרגיה מתכלה יוצר את שתי הבעיות הגדולות הללו, כיום נעשים יותר ויותר מאמצים להפסקת השימוש בהן ולמצוא דרכים לעבור לשימוש באנרגיה אחרת, אנרגיה חלופית, שמהווה פחות בעייתיות אם בכלל.

להצעת מחיר ופרטים נוספים
השאירו פרטים
ונחזור אליכם בהקדם

  הרשמה מאובטחת פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך שמירה על פרטיותך.

מרכז המחזור למתכות

החברה המובילה בישראל לפינוי, פירוק ומחזור ברזל ומתכות! קונים פסולת ברזל, פסולת אלומיניום, פסולת נחושת, גרוטאות ברזל ועוד במחיר הטוב ביותר- אצלנו פסולת הברזל שלכם שווה כסף!

אז מה היה לנו בכתבה:
דילוג לתוכן