בונים עתיד ירוק יותר: יתרונות וטיפים לשימוש בחומרים ידידותיים לסביבה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו כבר היום!

ענף הבנייה היה עד לדגש הולך וגובר על קיימות ושיטות בניה ידידותיות לסביבה. חומרי בנייה ירוקים וידידותיים לסביבה הפכו פופולריים יותר ויותר בשל היתרונות הרבים שלהם. מאמר זה יסקור חומרי בנייה ירוקים שונים, ידון ביתרונות השימוש בחומרים אלו בתרחישים קצרי טווח וארוכי טווח, ויספק טיפים לשמירה על איכות הסביבה בתהליכי בנייה או שיפוץ מעבר לשימוש בחומרים ידידותיים לסביבה גרידא.\

סקירת חומרי בנייה ירוקים

 

חומרים ממוחזרים ומוצלים

אחת הדרכים היעילות ביותר להפחית את ההשפעה הסביבתית של פרויקטים של בנייה היא באמצעות חומרים ממוחזרים ומוצלים. חומרים אלה יכולים להיות כל דבר, החל מעץ ומתכת ממוחזרים ועד זכוכית ופלסטיק ממוחזרים. על ידי שילוב חומרים אלה בפרויקטים של בנייה, בונים יכולים להפחית באופן משמעותי את הפסולת ואת הביקוש למשאבים חדשים. בנוסף, חומרים ממוחזרים וניצלים מוסיפים לעתים קרובות אופי ייחודי וקסם לבניין, מה שהופך אותו למושך יותר מבחינה חזותית.

 

עץ ובמבוק 

עץ הוא משאב רב-תכליתי ומתחדש שניתן להשתמש בו במגוון יישומים, החל ממסגרות מבניות ועד ריצוף וארונות. עם זאת, חיוני לבחור עץ ממקור בר-קיימא כדי להבטיח שיטות ניהול יער אחראיות. חפשו מוצרי עץ שאושרו על ידי ארגונים כמו מועצת ניהול היערות (FSC) או התוכנית לאישור יער (PEFC). במבוק, דשא הצומח במהירות ומתחדש במהירות, הוא חלופה ידידותית לסביבה נוספת לעץ המסורתי. הוא חזק, קל משקל, וניתן להשתמש בו ביישומים שונים, כולל ריצוף, ארונות או חיפוי קירות חוץ.

 

חומרי בידוד

חומרי בידוד ידידותיים לסביבה יכולים לשפר באופן משמעותי את היעילות האנרגטית של הבניין תוך הפחתת ההשפעה הסביבתית שלו. כמה דוגמאות לחומרי בידוד ירוקים כוללות תאית, צמר כבשים ושעם. בידוד תאית, העשוי ממוצרי נייר ממוחזרים, הוא בחירה מצוינת לבידוד תרמי וקול. צמר כבשים הוא חומר טבעי, מתחדש ומתכלה המספק בידוד תרמי מעולה וויסות לחות. השעם, שנקטף מקליפת עצי אלון השעם מבלי לפגוע בעץ, הוא אפשרות בידוד בת קיימא נוספת המציעה תכונות תרמיות ואקוסטיות מצוינות.

 

חומרים מבוססי כדור הארץ

חומרים מבוססי אדמה, כגון אדמה נגוחה, טיט וחבילות קש, שימשו בבנייה במשך מאות שנים בשל קיימותם, עמידותם ותכונותיהם התרמיות הטבעיות. אדמה נגוחה היא טכניקה הכוללת דחיסת תערובת של אדמה, חול וחצץ בין צורות ליצירת קירות מוצקים. Adobe Construction משתמשת בלבנים מיובשות בשמש העשויות מתערובת של חימר, חול וקש. בניית חבילות קש כרוכה בערימת חבילות קש ליצירת קירות, אשר לאחר מכן מטויחים בחימר או סיד. חומרים מבוססי אדמה אלה מספקים בידוד ומסה תרמית מעולים, ומסייעים לווסת את הטמפרטורה בתוך הבית ולהפחית את צריכת האנרגיה.

 

בטון בעל השפעה נמוכה וקלסרים חלופיים

בטון הוא אחד מחומרי הבנייה הנפוצים ביותר בעולם, אך ייצורו תורם באופן משמעותי לפליטת גזי חממה. כדי להפחית את ההשפעה הסביבתית של בטון, בונים יכולים להשתמש בבטון בעל השפעה נמוכה, המשלב חומרים ממוחזרים או פסולת כגון אפר זבובים, סיגים או זכוכית כתושה. חומרים מקשרים חלופיים, כמו גיאופולימרים וצמנטים מבוססי מגנזיום, יכולים גם להחליף את מלט פורטלנד המסורתי בתערובות בטון, ובכך להפחית את פליטת הפחמן הדו-חמצני ואת צריכת המשאבים.

 

חומרי קירוי וחזית ירוקים

גגות ירוקים וקירות חיים הם פתרונות חדשניים המשלבים צמחייה בחיצוניות הבניין ומספקים יתרונות סביבתיים רבים. גגות ירוקים מורכבים מקרום עמיד למים, מצע גידול, וצמחים, המסייעים לבודד את המבנה, להפחית נגר מי גשמים ולשפר את איכות האוויר. קירות חיים, הידועים גם בשם גנים אנכיים, ניתנים להתקנה על חזיתות הבניין, ומספקים בידוד, טיהור אוויר ואסתטיקה. חומרי קירוי ידידותיים לסביבה אחרים כוללים מתכת ממוחזרת, רעידות עץ מיערות המנוהלים באופן בר-קיימא ורעפים סולארים המייצרים חשמל.

 

גימורים וציפויים ידידותיים לסביבה

שימוש בגימורים וציפויים ידידותיים לסביבה יכול לשפר משמעותית את איכות האוויר בתוך הבית ולתרום לסביבת מגורים בריאה יותר. צבעים, כתמים וחומרי איטום בעלי VOC נמוך פולטים פחות כימיקלים מזיקים לאוויר, ומפחיתים את הסיכון לבעיות נשימה ובעיות בריאותיות אחרות. חלופות טבעיות, כגון טיח סיד או חימר ושמנים צמחיים או שעווה, יכולים לשמש גם ליצירת גימורים יפים וידידותיים לסביבה על קירות, רצפות ועבודות עץ.

 

יתרונות השימוש בחומרי בנייה ידידותיים לסביבה

 

יתרונות לטווח קצר

 1. צמצום פסולת בניין: שימוש בחומרים ממוחזרים ומוצלים, כמו גם צמצום פסולת החומרים במהלך הבנייה, מסייע להפחית את הפסולת הכוללת הנוצרת במהלך הפרויקט. זה לא רק מועיל לסביבה, אלא גם יכול לחסוך בעלויות הסילוק.
 2. יעילות אנרגטית משופרת: לחומרי בניין ידידותיים לסביבה יש לעתים קרובות תכונות בידוד טובות יותר והם תורמים ליעילות האנרגטית הכוללת של הבניין. התוצאה היא צריכת אנרגיה נמוכה יותר לחימום, קירור ותאורה, מה שמוביל לחיסכון בעלויות לבעלי הנכסים.
 3. איכות אוויר פנימית בריאה יותר: על ידי שימוש בגימורים וציפויים עם VOC נמוך, כמו גם בחומרים שאינם פולטים כימיקלים מזיקים מהגז, בונים יכולים ליצור סביבות פנים בריאות יותר. זה יכול לשפר את רווחתם של הדיירים ולהפחית את הסיכון לבעיות נשימה ובעיות בריאותיות אחרות.
 4. עלויות תחזוקה ותפעול נמוכות יותר: חומרי בנייה ירוקים הם לרוב עמידים יותר ודורשים פחות תחזוקה, וכתוצאה מכך עלויות ארוכות טווח נמוכות יותר לבעלי הנכסים.

 

יתרונות לטווח ארוך

 1. עמידות ותוחלת חיים משופרות: חומרי בניין ידידותיים לסביבה הם לעתים קרובות עמידים יותר ועמידים יותר ממקביליהם הקונבנציונליים, מה שמקטין את הצורך בהחלפה ותיקון תכופים.
 2. עליית ערך הנכס: בנייה ירוקה הופכת פופולרית יותר ויותר, ונכסים המשלבים חומרים ושיטות ידידותיות לסביבה יכולים לגבות מחירים גבוהים יותר בשוק.
 3. תרומה לקיימות סביבתית: על ידי שימוש בחומרים ושיטות בנות קיימא, בונים יכולים להפחית את ההשפעה הסביבתית של הפרויקטים שלהם, לחסוך במשאבים ולסייע במיתון שינויי האקלים.
 4. התאמה לתקנות עתידיות ולדרישות שוק: ככל שהתקנות הסביבתיות מחמירות יותר והביקוש הצרכני למבנים בני קיימא גדל, נכסים שנבנו עם חומרים ושיטות ידידותיים לסביבה יהיו ממוצבים טוב יותר להסתגל ולשמור על ערכם.

 

טיפים לשמירה על איכות הסביבה במהלך הבנייה או השיפוץ

 1. תכנון וניהול אתרים יעילים: תכנון קפדני וניהול אתרים יכולים לסייע במזעור פסולת חומרים, הפחתת זיהום והגנה על מערכות אקולוגיות מקומיות במהלך פרויקטים של בנייה או שיפוץ.
 2. אסטרטגיות להפחתת פסולת ומיחזור: יישום אמצעים להפחתת פסולת, כגון מיחזור פסולת בניין ושימוש בחומרים ממוחזרים או מוצלים, יכול להפחית באופן משמעותי את ההשפעה הסביבתית של פרויקט.
 3. טכניקות בניה קלה ומודולרית: בניה קלה ומודולרית יכולות למזער פסולת חומרים, להפחית את הזיהום באתר ולהפחית את ההשפעה הסביבתית הכוללת של פרויקט.
 4. בחירת מערכות חסכוניות באנרגיה ומקורות אנרגיה מתחדשים: שילוב מערכות חסכוניות באנרגיה, כגון מערכות HVAC יעילות ותאורת LED, כמו גם מקורות אנרגיה מתחדשים כמו פאנלים סולאריים או טורבינות רוח, יכול להפחית עוד יותר את טביעת הרגל הסביבתית של הבניין.
 5. יישום אמצעים לחיסכון במים: שילוב טכנולוגיות לחיסכון במים, כגון מתקנים בזרימה נמוכה ומערכות איסוף מי גשמים, יכול לסייע בחיסכון במשאבי מים ובהפחתת ההשפעה הסביבתית של הבניין.
 6. שיתוף פעולה עם מומחים בעיצוב ובנייה בת קיימא: עבודה עם אדריכלים, מהנדסים וקבלנים מנוסים בפרקטיקות בנייה ירוקה יכולה לעזור להבטיח שפרויקט עומד ביעדי הקיימות שלו.
 7. ניטור והערכה רציפים של הביצועים הסביבתיים: ניטור והערכה שוטפים של הביצועים הסביבתיים של הבניין יכולים לסייע בזיהוי תחומים לשיפור ולהבטיח עמידה ביעדי הקיימות.

להצעת מחיר ופרטים נוספים
השאירו פרטים
ונחזור אליכם בהקדם

  הרשמה מאובטחת פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך שמירה על פרטיותך.

מרכז המחזור למתכות

החברה המובילה בישראל לפינוי, פירוק ומחזור ברזל ומתכות! קונים פסולת ברזל, פסולת אלומיניום, פסולת נחושת, גרוטאות ברזל ועוד במחיר הטוב ביותר- אצלנו פסולת הברזל שלכם שווה כסף!

אז מה היה לנו בכתבה:
דילוג לתוכן