התבססות על אנרגיה גרעינית

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו כבר היום!

ביסוס האנרגיה בישראל על גרעיןהוועדה לאנרגיה אטומית אחראית על הפעילות הגרעינית של ישראל, המתבצעת בקריה למחקר גרעיני ליד דימונה, ובמרכז למחקר גרעיני בנחל שורק. הוועדה מייעצת לממשלה בכל הקשור לפיתוח גרעיני ומחקר, ומבצעת בתחום זה את מדיניות הממשלה. בנוסף מייצגת הוועדה את המדינה בנושא הגרעין במוסדות בינלאומיים כגון הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית בווינה.

הוויכוח העולמי סביב נושא תשתיות האנרגיה הגיע גם לישראל. בתחילת שנת 2011 התחילו דיונים בין מומחי גרעין לבין חברת החשמל, הסובבים את הדעה הנחרצת לפיה ישראל צריכה להקים כורים גרעיניים.

זהו ויכוח שבו כל צד צודק, מבחינתו לפחות, אך לא כולם מבינים את מהות הנושא, במיוחד כשהכוונות הן פחות רציניות ויותר דמגוגיות, והמילה האחרונה רחוקה מלהיאמר. מאמר זה דן בנושא ביסוס האנרגיה בישראל על גרעין.

חשיבות אנרגיה גרעינית

אנרגיה גרעינית היא האנרגיה אותה מכיל גרעין האטום, והמושג מתייחס לניצול אנרגיה מזו לצרכים אנושיים. גרעין האטום מורכב מנייטרונים ופרוטונים המחוברים באמצעות כוח חזק, וכשהם מופרדים, משתחררת אנרגיית קשר.

כשכלי נשק התחילו להופיע בעולם, הטענה העיקרית הייתה שהם נחוצים לשמירת שלום עולמי. בינתיים התחילו והסתיימו אינספור מלחמות בעולם. משאבים דוגמת מים, אנרגיה ומזון עומדים במרכז מלחמות העתיד, וסובבות משאבים דוגמת אורניום, נפט כורים גרעיניים ובתי זיקוק.

ייצור חשמל באמצעות אנרגיה גרעינית מהווה כחמישית מהפקת החשמל בעולם, וזהה לייצור חשמל המבוסס על נפט ופחם. יש לחמם מים לייצור קיטור, המניע טורבינות, המייצרות חשמל. כיום ניתן להפיק אנרגיה גרעינית באמצעות היתוך גרעיני וביקוע גרעיני. בכל הכורים הקיימים כיום לייצור חשמל, מתבצע שימוש בתהליך הביקוע הגרעיני, במספר סוגי כורים גרעיניים. תהליך זה מבצע שימוש ביסודות "כבדים כגון אורניום 235 ואורניום 238.

טרנד איכות הסביבה

טכנולוגיה ומדע הם בסיס העידן המודרני, אך היות והטבע, מטבעו, אינו ניתן לשליטה וודאי שאינו צפוי, קשה להאמין שניתן לבסס אנרגיה על כוחות הטבע, גם אם המומחים מחזיקים בקביעה המקומית האופיינית ש"יהיה בסדר".

כור גרעיני בטוח כשהוא עובד בהתאם לתוכניות הנדסיות, אך ניתוחי מקרים בינלאומיים של כורים ברחבי העולם מציגים תמונה לפיה תאונות, גם אם קטנות, עשויות להתרחש גם כשהתוכניות מכסות את כל התרחישים האפשריים. כי כשמדובר בהסתמכות על אנרגיית אוויר ורוח, הכול יכול לקרות, כולל מלחמות גרעיניות או תאונות גרעיניות משמעותיות.

אנרגיה גרעינית עשויה להשפיע על הסביבה באופן שלילי ביותר. תהליך הביקוע כרוך בתוצרי לוואי הנמשכים מיליוני שנים, ומתבטאים בפסולת גרעינית רעילה ורדיואקטיבית. יחד עם זאת, למרות חסרונות סביבתיים אלו, אנרגיה גרעינית נחשבת ל"נקיה" יותר בהשוואה לשימוש בדלק מאובנים.

בהלה ציבורית מתחילה כשקיים פוטנציאל, ולו הקטן ביותר, לאסון. ואנשים נוטים להיבהל מתחומים אותם אינם מכירים, כגון אנרגיה גרעינית. מצד שני, ולמרות הבטחותיהם הנחרצות של שוחרי איכות הסביבה, ובמיוחד בהתבסס על ההיסטוריה, העובדה שאנשים מבוהלים אין פירושה שאסון אפשרי אינו רודף אחריהם.

להצעת מחיר ופרטים נוספים
השאירו פרטים
ונחזור אליכם בהקדם

  הרשמה מאובטחת פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך שמירה על פרטיותך.

מרכז המחזור למתכות

החברה המובילה בישראל לפינוי, פירוק ומחזור ברזל ומתכות! קונים פסולת ברזל, פסולת אלומיניום, פסולת נחושת, גרוטאות ברזל ועוד במחיר הטוב ביותר- אצלנו פסולת הברזל שלכם שווה כסף!

אז מה היה לנו בכתבה:
דילוג לתוכן