דוד שמש – מערכת סולארית ביתית

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו כבר היום!

דוד שמשכל אדם היה רוצה שיהיו לו מים חמים באופן קבוע ובחינם, במשך מרבית ימות השנה. מגורים בישראל שטופת השמש מאפשרים חלום "רטוב" זה בקלות, באמצעות התקנת דודי שמש.

בממוצע, 15%-20% מהוצאות החשמל של משק בית רגיל, מושקעים בהפעלת דוד חשמל. ככל שמחירי החשמל גבוהים יותר, כך גבוה יותר חשבון החשמל הביתי, בעיקר בגלל השימוש בדוד מים חשמלי. כלומר, ניתן לחסוך אלפי שקלים בשנה באמצעות התקנת דוד שמש לקליטת מים חמים.

ואכן, המונח "חינם" משחק תפקיד בתהליך זה. פשוטו כמשמעו. כן. מים חמים כמעט בכל ימות השנה. מומחים מסכימים כי דוד שמש הוא ההשקעה הראשונה הקלה ביותר בתחום האנרגיה המתחדשת. אולי הטובה מכולם. ניתן ליהנות מאמבטיות חמות או מקלחות רותחות, עם הסיפוק הנובע מהידיעה כי חום המים מגיע ישירות מאנרגיית השמש.

עסקה טובה

דודי שמש משתנים במרכיביהם, אך כולם מבצעים את אותן פעולות בסיסיות: הם אוספים חום בקולט שמש; מעבירים את החום, במישרין או בעקיפין, לאספקת המים; ומאחסנים את המים המחוממים עד לשימוש בהם. הטכנולוגיה פשוטה יחסית, ונחשבת לפתרון הטוב ביותר בתחום האנרגיה המתחדשת.

חשוב להבין כי מערכות חימום באמצעות השמש כרוכות בעלויות נמוכות ביותר, ולעיתים אפסיות. הוצאות התפעול והתחזוקה מסתכמות במספר שקלים בחודש. כלומר, בעוד שההתקנה עצמה יקרה, זוהי ההשקעה היחידה, היות וחשבונות חשמל ביתי שגודלם נובע מהפעלת דוד חשמל, מסתכמים בסכומים גבוהים בהרבה. בנוסף, בעוד שדודי חשמל נוטים "להתפוצץ" או להתקלקל, אורך החיים של דוד שמש מחזיק מעמד ארבעים שנים.

האופן בו עובד דוד שמש

קולטני האנרגיה הסולארית מורכבים מאספנים דמויי חלות דבש, טכנולוגיה היוצרת מים חמים ביעילות ובמהירות, גם באזורים צפוניים קרירים יותר, באמצעות התקנת הלוחות על גג הבניין. לוחות אלו קולטים את מחזור אור השמש והאוויר החם, מאחסנים אותם, וממירים אותם למים חמים.

המים הקרים נשאבים, או זורמים בלחץ, לקולטן המתחמם על ידי השמש. המים המחוממים זורמים בחזרה למכל האחסון. היות ומים חמים קלים יותר ממים קרים, המים המחוממים נעים בצינורות לכיוון מכל האחסון, הממוקם במיקום גבוה יותר, ומצבורי המים הקרים זורמים מהמכל לתחתית הקולטן, ויוצרים מעגל זרימה טבעי. כשאדם מפעיל את ברז המים החמים בביתו, הוא מקבל למעשה מים חמים המוזרמים מהחלק העליון של המכל, ישירות אל הברז.

ימים מעוננים במהלך החורף

במיכל אגירת המים בדוד השמש קיים גוף חימום הניתן להפעלה באמצעות מתג חשמלי בבית. אם נוצלה הכמות המקסימאלית של המים החמים במכל, או שלא היה מספיק אור שמש לחימום המים, ניתן להפעיל את גוף החימום.

בהתאם לגודל המכל ותנאי מזג האוויר, ניתן בדרך כלל לקבל מים חמים המספיקים למקלחת או כביסה בתוך עשרים דקות עד חצי שעה מרגע ההפעלה. בבתים רבים מותקנים טיימרים המפעילים באופן אוטומטי את גוף החימום, והוא שימושי במיוחד בימות החורף. היות ובישראל, גם הימים המעוננים הם קצרים, עדיין מדובר בעסקה משתלמת ביותר המאפשרת חסכון משמעותי בחשמל, שלא לומר הטבה משמעותית לאיכות הסביבה.

מיכלי אחסון המים נעים בגודלם בין שלושים ליטר לשלוש מאות ליטרים. גודל המיכל המיועד לאספקת מים חמים באופן יומיומי למשפחה ממוצעת, הוא 150 ליטרים.

תחזוקת דודי השמש

מערכות דודי שמש כרוכות בבדיקות תקופתיות ותחזוקה שוטפת לשם שמירת תפקודן היעיל. בנוסף, מעת לעת, יתכן שיהיה צורך בתיקון או החלפת רכיבים. אחת לשנה מומלץ לבדוק את קולטני השמש ולוודא שלא קיימת עליהם הצללה, אשר עלולה להשפיע באופן משמעותי על ביצועי הקולטים. אבק או לכלוך פוגמים בפעולת דוד השמש, ויש צורך בניקוי תקופתי, במיוחד כשמדובר במגורים באזור המאופיין באקלים יבש ומאובק.

יש לבדוק את מיכלי אחסון המים והצנרת מבחינת סדקים, דליפות חלודה או סימנים אחרים של ריקבון. אם משתמשים בגוף החימום הביתי בימים מעוננים, והמים אינם מתחממים במהירות, יתכן שקיים זיהום במיכל, שהצטבר סביב גוף החימום.

ראו גם:
מערכות סולאריות ביתיות

להצעת מחיר ופרטים נוספים
השאירו פרטים
ונחזור אליכם בהקדם

  הרשמה מאובטחת פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך שמירה על פרטיותך.

מרכז המחזור למתכות

החברה המובילה בישראל לפינוי, פירוק ומחזור ברזל ומתכות! קונים פסולת ברזל, פסולת אלומיניום, פסולת נחושת, גרוטאות ברזל ועוד במחיר הטוב ביותר- אצלנו פסולת הברזל שלכם שווה כסף!

אז מה היה לנו בכתבה:
דילוג לתוכן