כואב הלב: חצי ביליון חיות נהרגו באוסטרליה בגלל תעשיות הגז

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו כבר היום!

מה עובר על אוסטרליה? היבשת שהיא גם מדינה עצומה, עם שטחים רחבי ידיים, התמודדה השנה עם שורה של אסונות קולוסליים.כואב הלב - חצי ביליון חיות נהרגו באוסטרליה בשל תעשיות הגז לצד משבר אנרגיה מחריף (למרות עתודות גז טבעי עצומות), התממש גם אסון טבע בדמות שריפות ענק משתוללות. לצד אובדן של חיי אדם, נרשמה טרגדיה בל תתואר, גם לעולם החי והצומח. על פי הערכות מדענים, בתוך פרק זמן קצר להפליא נספו חצי ביליון בעלי חיים. תעשיות הגז שהתפתחו במדינה בעשור האחרון משנעות את מקור האנרגיה הזה בכל רחבי העולם. הטבע המקומי ממשיך לשלם על כך מחיר יקר. האם הציבור והפוליטיקאים יהיו מוכנים לנהל את המשבר ולהוביל לשינוי.

משבר החשמל שהזניק את הרס הסביבה באוסטרליה

לאורך שנים התבסס הכלכלה האוסטרלית על פחם מזהם בתור מקור אנרגיה עיקרי. גם חשמל שמוזרם במערכת ההולכה אל הערים הגדולות יוצר על ידי בתי זיקוק ששורפים פחם בכמויות. עובדה זו לא רק יצרה זיהום אוויר בלתי נתפס אלא גם בישרה על פרדוקס חלמאי. באוסטרליה, טמונים אוצרות עתק של גז טבעי. אך שורה של מחדלים פוליטיים ומעורבות של כסף גדול מנעו פיתוח ראוי.
אך גם לאחר שהשקעות עתק הצליחו להביא להפקת גז בכמויות משמעותיות, התגלו ממדי הבעיה. עוד לפני שהטבע המקומי שילם את מלוא המחיר. בשנים 2016 – 2017 נרשמו במדינה הפסקות חשמל שלא היו כדוגמתן וזאת בגלל תכנון לקוי וכניעה לתאגידים. תאגידי אנרגיה גלובליים שנכנסו לפעילות באוסטרליה הפנו את מרבית הגז המופק לשווקים הבין לאומיים הרווחיים. כך הגיעו הפסקות החשמל ומשבר שזעק לפתרון. כל זאת, על רקע פגיעה בעולם החי והצומח. וכל זה, עוד לפני שהגיעו שרפות הענק של הקיץ האוסטרלי, 2020. שריפות שגדעו את חייהם של חצי מיליארד בעלי חיים, השמידה צמחים והביאה אף לפינוי יישובים.

אפילו גדודי הצבא האוסטרלי התקשו להילחם בשרפות המשתוללות

השרפות העצומות שהשתוללו בסוף 2019 ותחילת 2020 הותירו אחריהם תושבים מפוחדים, אדמות חרוכות ואין ספור בעלי חיים שנפחו את נשמתם. לוחמי האש האוסטרליים, שנלחמו בגבורה בלהבות המשתוללות, התמודדו עם משימה בלתי אפשרית. היו בהם רבים שקרסו מתשישות לאורך המשבר, עד שלממשל לא נותרה ברירה. עוצמת הלהבות והאסון שהתממש הביא לגיוס חיילים שהצטרפו למאבק.

בינואר 2020 מסרו סוכנויות הידיעות על אלפי חיילים שגויסו לצורך סיוע לתושבים ולכוחות הכיבוי. השרפות שבערו בעוז בדרום היבשת העמידו בצל אסונות עולמיים קודמים, שאירעו למשל בברזיל זמן מה קודם לכן. עשרות שרפות שהשתוללו בו זמנית יצרו הרס כבד, אשר מצטרף לפגיעה בטבע שנוצרה בשל ההשקעות העצומות בתשתיות הגז הטבעי. תשתיות שעל מנת לסבר את האוזן, צפויות להפוך את המדינה בשנים הקרובות ליצואנית האנרגיה המובילה בעולם (של משאבי גז טבעי).

המחיר היקר ששילמו הטבע ובעלי החיים

בשרפות עלו בלהבות עשרות אלפי קילומטרים של יער וחורש טבעי. מדענים מאוניברסיטאות אוסטרליות חישבו ומצאו, על פי ממדי ההרס, את מספר החיות שנפגע. בבסיס התחשיב עומדת ההערכה כי בכל עשרה קילומטרים רבועים של שטח פגוע איבדו את חייהם כ-180 – 190 בעלי חיים. למספר העצום של חצי ביליון בעלי חיים מתים ניתן להוסיף גם אובדן נוסף שיגיע בשל הרס מקורות מזון ובתי גידול.

בשלב זה, נוצר לחץ ציבורי כבד על מקבלי ההחלטות. לחץ בדבר שינוי סדרי עדיפויות והגברת הפיקוח על חברות הגז הרב לאומיות הפועלות במדינה. רק ימים יגידו אם אסון בסדר גודל כזה היה חד פעמי או סממן מדאיג ומכמיר לב, לקראת השנים הבאות.

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

על יתרונותיה וחשיבותה של אנרגיה מתחדשת

אנרגיה סולרית

שיפור היעילות האנרגטית – תרומה לאיכות הסביבה

להצעת מחיר ופרטים נוספים
השאירו פרטים
ונחזור אליכם בהקדם

  הרשמה מאובטחת פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך שמירה על פרטיותך.

מרכז המחזור למתכות

החברה המובילה בישראל לפינוי, פירוק ומחזור ברזל ומתכות! קונים פסולת ברזל, פסולת אלומיניום, פסולת נחושת, גרוטאות ברזל ועוד במחיר הטוב ביותר- אצלנו פסולת הברזל שלכם שווה כסף!

אז מה היה לנו בכתבה:
דילוג לתוכן