בירוא יערות ואיכות הסביבה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו כבר היום!

בירוא יערותהגברת המודעות להשפעות האדם על איכות הסביבה והנזק שנגרם לטווח ארוך יוצרים לחץ על הממשלות השונות ועל חברות תעשייתיות להשקיע יותר כדי למנוע את הרס הסביבה וזיהומה. גם מבחינת כלי התקשורת, תחום איכות הסביבה נחשב לנושא "חם".

בשורות הבאות נדבר על הקשר החם, תרתי משמע, בין כריתת עצים, בירוא יערות ואיכות הסביבה. בין היתר, נראה מהו אפקט החממה, מדוע חשוב לשמור על הצומח והיערות בארץ ובעולם, ומהו מצב היערות בישראל.

כריתית יערות ואפקט החממה

כבר למעלה ממאה שנה שהחברה האנושית המפותחת הופכת ליותר ויותר תעשייתית. המפעלים וקווי הייצור, המכונות והמכוניות צורכים כמות הולכת וגדלה של אנרגיה המבוססת נכון להיום על שריפת דלקים.

אותם דלקים שנשרפים בכדי ליצור אנרגיה זמינה פולטים לאוויר תוצאי לוואי רעילים ושאינם רעילים. אחד מאותם התוצרים, פחמן דו חמצני, אמנם איננו רעיל אך יש לו אפקט בעל משמעות רבה – אקפט החממה. אפקט זה הולך ומתגבר כתוצאה מכריתה מסיבית של יערות, בכל רחבי העולם.

מהו אפקט החממה

לפני שנסביר על ההשלכות הרות הגורל של אפקט החממה ושל כריתת היערות הנרחבת בכל העולם ראוי להסביר יותר על תהליך אפקט החממה. אפקט זה, המכונה גם ההתחממות הגלובלית, נוצר כאמור מפליטה רחבה של פחמן דו חמצני לאטמוספירה. גז זה כמו גם גזים אחרים אחראיים למצב שבו חלק ניכר מקרינת השמש נכלא בתוך האטמוספירה ולא חוזר בחזרה אל החלל.

באופן טבעי, היערות בעולם, שמהווים ריאות ירוקות, אחראים לפירוק הפחמן הדו חמצני והפיכתו בחזרה לחמצן. תהליך זה, פוטוסינתזה שמו, משחרר חמצן ומהווה נוגדן לאפקט החממה. מכיוון שיערות רבים נכרתים לצורך יצירת שטחים חקלאיים וחוות לבקר וכן לצורך שימוש בעץ כחומר גלם, מצטבר יותר פחמן דו חמצני וגזי חממה אחרים בעוד ריכוז החמצן באטמוספירה הולך ופוחת. זהו מצב מדאיג, בעל השלכות משמעותיות.

השלכות אפקט החממה

בשנים האחרונות, כך מוסרים המדענים, עולה הטמפרטורה הממוצעת ברחבי העולם כולו. יש לדעת שעלית הטמפרטורה נושאת עימה הרבה יותר מאשר אי נוחות בעונה החמה. לאפקט החממה יש משמעות אדירה כאשר בין היתר נלוות לה תופעות נלוות כגון:

  • תמותה של יצורים חיים וצמחים, אשר מגלים רגישות לשינויי טמפרטורה, אפילו קלים.
  • פגיעות בפוריות של יצורים חיים רבים, לרבות בני האדם.
  • המסה של קרחונים בקטבים ועליה מפלס פני הים – יש בכך סכנה להצפות, גלי צונאמי ותופעות נוספות.
  • יש להדגיש שעליית הטמפרטורה ועליה מפלס פני הים צפויים להביא שינויים גדלים והולכים במזג האוויר ברחבי העולם. אומרים שהתגברות הסופות הקשות, ההוריקנים, תופעת המדבור ותופעות אחרות קשורות קשר הדוק בהתחממות הגלובלית.

חשוב להבין שכבר היום ידוע על מיני בעלי חיים שניזוקו קשה ואף נכחדו כתוצאה מאפקט החממה. יש הצופים שהמשך הכריתה הבלתי מבוקרת של העצים בעולם תחריף את התופעה ותביא להשפעות גרועות, שאת חלקן קשה להעריך. לכן, נחוצה התערבות עולמית למאבק בכריתת היערות, ולמניעת בירוא לא מתוכנן.

המצב בישראל

לסיום, ברצוננו לסיים בנימה אופטימית דווקא, אודות מצב הייעור במדינת ישראל. אמנם ההשפעה ברמה הגלובלית היא לא מאוד משמעותית, אבל התקווה היא שגם במדינות אחרות ובאזורי יערות העד באמזונס, למשל, ינקטו צעדים משמעותיים.

בישראל, הקרן הקיימת עושה מאמצים רבים לטיפוח היערות והשטחים המיוערים בכל רחבי הארץ. בעשרות השנים האחרונות בוצעו נטיעות רבות ואף ננקטו הליכים נגד מי שכורת עצים ללא קבלת אישורים מתאימים. בארץ יש מעל למיליון דונם של שטח מיוער, שמבטיח לתושבים אוויר נקי יותר ובריא יותר ולא מזוהם.

להצעת מחיר ופרטים נוספים
השאירו פרטים
ונחזור אליכם בהקדם

  הרשמה מאובטחת פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך שמירה על פרטיותך.

מרכז המחזור למתכות

החברה המובילה בישראל לפינוי, פירוק ומחזור ברזל ומתכות! קונים פסולת ברזל, פסולת אלומיניום, פסולת נחושת, גרוטאות ברזל ועוד במחיר הטוב ביותר- אצלנו פסולת הברזל שלכם שווה כסף!

אז מה היה לנו בכתבה:
דילוג לתוכן