קרקע מזוהמת

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו כבר היום!

קרקע מזוהמתבעת האחרונה עלו מספר הדיווחים הנוגעים לקרקעות מזוהמות ברחבי הארץ. רוב המקומות בהן נתגלו זיהומים היו בקרבת מפעלי תעשיה או אתרים צבאיים הפולטים שפכים אל האדמה ומזהמים אותה. למעשה כל חומר מסוכן הנשפך לאדמה מזהם אותה ועלול לסכן את הסביבה כולה.

זיהומי הקרקע הגדולים ביותר ניכרים, כאמור, בעיקר באזורים שבהם קיים או שהיה בעבר ריכוז מפעלים תעשייתיים או צבאיים גדולים. די במפעל אחד הפולט כמויות עצומות של שפכים מזהמים לאדמה כדי ליצור מצב שבו הקרקע תיחשב מזוהמת ברמה של סכנה לסביבה.

לקרקע מזוהמת יש השלכות על בריאות האוכלוסייה. אנשים הנחשפים לרמת זיהום גבוהה הנפלטת מהאדמה עלולים ללקות במחלות מסוכנות. עקב כך, כאשר מתגלים אחוזים גבוהים של זיהום השימוש בקרקע אסור.

חשיפה מסוכנת

היחשפות לזיהום אינה חייבת להיות דווקא באמצעות מגע גופני. די בשאיפת האוויר הרעיל הנגרם כתוצאה מהאדים הנפלטים ממנה כדי לגרום לנזק בריאותי חמור. חשיפה ממושכת מהווה סכנה ממשית לבריאות האדם.

דבר כזה יכול לקרות אם, לדוגמא, נבנה בניין מגורים על גבי קרקע מזוהמת. האדים הרעילים הנפלטים ממנה עלולים לחדור לקומות התחתונות של המבנה ולגרום נזק לדיירים במקום. כמו כן, ילדים קטנים או תינוקות המשחקים בחוץ נמצאים במגע ישיר עם האדמה ומצויים ברמת סיכון גבוהה כתוצאה מכך.

במקרים אחרים עלולים הרעלים הטמונים באדמה לחדור למקורות מי השתייה ולזהם אותם. עקב כך יזדהמו גם הגידולים החקלאיים, כמו פירות וירקות, הנאכלים על ידי בני האדם.

עלויות גבוהות

עלויות בדיקת קרקע מזוהמת וטיהורה הן גבוהות. מסיבה זו המשרד להגנת הסביבה, שהוא הגוף הממשלתי האחראי על הנושא, ערך עד כה סקירת קרקעות במספר מועט של אתרים פוטנציאלים. עקב התרחבות התופעה והסיכונים הגדולים לבריאות הציבור מגובשת באחרונה תכנית כללית לאיתור וטיפול בקרקעות מזוהמות.

המשרד להגנת הסביבה קבע שעל מנת להגדיר קרקע כלשהי כמזוהמת יש לקיים מספר דרישות המהוות את המינימום ההכרחי לביצוע הבדיקה. קביעה זו נובעת מהעובדה שבעבר נערכו סקרי קרקע לא מקצועיים ותוצאותיהם היו שגויות. אתרים מסוימים הוגדרו כנקיים, למרות שרמת הזיהום בהם הייתה גבוהה מהמותר על פי התקן. בהתאם למדיניות זו נקבעו גם נהלים מיוחדים לטיפול בקרקעות שיימצאו מזוהמות.

חברות וארגונים שיבצעו את העבודה יצטרכו לעמוד בדרישות המשרד להגנת הסביבה ולקיים את התנאים החדשים שנקבעו. המעקב והטיפול הקרוב של המשרד להגנת הסביבה בנושא הביא לכך שהבדיקות ועבודות הטיהור נעשות באופן מקצועי על ידי חברות המתמחות בכך.

בדיקות לזיהוי קרקע מזוהמת

בדיקות לזיהוי זיהומים בקרקע נעשות כדרך שגרה לפני הקמת מבנה מגורים או מפעל כלשהו. מטרתן לבדוק האם האדמה במקום אינה מזוהמת ברמה העולה על המותר. דוגמיות מהקרקע נלקחות למעבדות ובהן נערכת להן בדיקה מקיפה ומדויקת באמצעים מתקדמים. היה ומתברר כי קיים במקום זיהום גבוה, יש לגלות מהיכן הוא נובע.

יש מצבים שיתגלה שהוא נגרם בעבר על ידי שפכים שנפלטו ממפעל מסוים שהיה במקום. ייתכן שמקור הזיהום יהיה פסולת שהושלכה שם לפני זמן רב, נספגה באדמה וזיהמה אותה. ייתכן גם שמדובר במקרה שאירע בעת האחרונה כתוצאה ממכלול של סיבות. בירור הגורמים לזיהום יועילו לצורך הטיפול בקרקע ולטיהורה.

קרקע שנמצאה מזוהמת אינה כשירה לבנייה או לכל שימוש אחר. לפיכך, על יזם הפרויקט לשכור את שירותיה של חברה המתמחה בטיפול בקרקעות מזוהמות. הטיהור חייב לעמוד בסטנדרטים הקבועים בחוק. לאחריו תיעשה בדיקה נוספת במקום במטרה לברר אם לא נותרו בו שרידים של זיהום.

להצעת מחיר ופרטים נוספים
השאירו פרטים
ונחזור אליכם בהקדם

  הרשמה מאובטחת פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך שמירה על פרטיותך.

מרכז המחזור למתכות

החברה המובילה בישראל לפינוי, פירוק ומחזור ברזל ומתכות! קונים פסולת ברזל, פסולת אלומיניום, פסולת נחושת, גרוטאות ברזל ועוד במחיר הטוב ביותר- אצלנו פסולת הברזל שלכם שווה כסף!

אז מה היה לנו בכתבה:
דילוג לתוכן