הפחתה ניכרת בפעילותן של תחנות כוח פחמניות

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו כבר היום!

הפחתה ניכרת בפעילותן של תחנות כוח פחמניותפעולה חיובית של ממשלת ישראל צפויה בשנים הקרובות להביא להפחתה ניכרת בפעילותן של תחנות כוח פחמיות בישראל.

תחנות כוח פחמיות הפועלות מזה עשות בשנים, מהוות מקור רציני ביותר לזיהום האוויר, כך שהחלטת הממשלה נראית חיובית מאוד. אבל, בכיר לשעבר בענף החשמל בישראל בשיתוף גרינפיס, טוען שאותה הפחתה בפעילות תחנות כוח פחמיות בישראל יכולה להיעשות הרבה יותר מוקדם מכפי שמציעה הממשלה.

פחות פחם – אוויר נקי

נייר עבודה שהוכן לבקשת גרינפיס, מגלה כי ניתן לזרז באופן ניכר את סגירתן של שתי יחידות פחמיות בתחנת הכוח בחדרה. על פי הוראה שהוציא שר התשתיות, עד שנת 2022 יצומצם השימוש בתחנת הכוח. על פי גרינפיס, ניתן לצמצם באופן ניכר את פעילותן של שתי יחידות פחמיות זמן רב לפני כן, ולמעשה כבר במהלך השנתיים הקרובות. יש לכך משמעות ניכרת, שכן ייצור החשמל תוך שימוש בפחם יוצר מפגע סביבתי ראשון במעלה.

בתהליך ייצור החשמל באמצעים שאינם ירוקים (כגון אנרגיה סולארית), נפלטים לאוויר חומרים מזהמים רבים. מרבית המזהמים הללו מגיעים בשל תהליך ייצור החשמל בארץ, המבוסס על תחנות המוזנות בפחם. בתהליך שריפת הפחם נפלטים לאוויר גזים רעילים – תחמוצות שונות וכן גזי חממה התורמים להתחממות הגלובלית המפורסמת. על כן, כל הפחתה בפעילותן של תחנות פחמיות תביא לשיפור באיכות האוויר שכולנו נושמים.

אוויר מזוהם – רע לבריאות

באזור חיפה והצפון, שם מצוי זיהום אוויר גבוה, במיוחד נרשמו בשנים האחרונות מחאות ציבוריות רחבות היקף. דיווחים על יותר תחלואה, התפתחות מואטת של פגים ועל יותר מקרי סרטן הפכו תדירים יותר. ולא מדובר רק בבעיה באזור הצפון בלבד. מדובר בבעיה לאומית ממדרגה ראשונה. נתונים שנאספו מראים כי כשבעים אחוז מפליטת חלקיקי תחמוצת מקורם בייצור חשמל על בסיס פחם.

את רמת התחלואה והתמותה בשל אוויר מזוהם בישראל ניתן למדוד תוך התבססות על ההוצאה ללאומית לבריאות. עולה כי עלות הטיפול במחלות ריאה ופגיעות נוספות המיוחסות לאוויר שאיננו נקי מגיעה לאחוז נכבד מהתוצר.

יש המעריכים כי מדובר בעלות של כ- 4 מיליארד ₪ בשנה ואף יותר. נתונים נוספים מגלים כי מוות בטרם עת בשל אוויר מזוהם היה מנת חלקם של בין 1,000 ל-2,000 איש בשנים האחרונות, בכל שנה ושנה. ברור, אם כן, עד כמה נחוץ להפחית את השימוש בתחנות כוח פחמיות ולעבוד לאנרגיה נקיה יותר. אנרגיה על בסיס גז, למשל הרבה יותר נקיה, אולם עדיף כמובן לקדם יותר גם את השימוש באנרגיה מתחדשת – בעיקר סולארית.

אפשר לפעול מהר

הימצאותם של מאגרי גז טבעי במים הטריטוריאליים של ישראל תאפשר לקדם את סילוק שתי יחידות הכוח פחמיות באופן מהיר מכפי שסברו בעבר. הסכמים בינלאומיים עליהם חתמה ישראל תרמו גם הם לשינוי החשיבה, עם דגש על הפחתת פעילות בתחנת הכוח הפחמית שבחדרה.

הביקורת מצד גרינפיס לגבי מועד סגירת שתי היחידות נשענת על כמה היבטים חשובים. ראשית, אין להתבסס אך ורק על גז טבעי כחלופה לתחנות פחמיות. יש לקחת בחשבון פרויקטים פעילים וכן פרויקטים חדשים ההולכים ומוקמים להפקת אנרגיה סולארית.

יש בנמצא מתקנים פעילים באזור הדרום ובקרוב יכנסו מתקנים נוספים לשימוש בטכנולוגיות מתקדמות כגון מגדל שמש. בנוסף, יש לזכור שהערכות לגבי צריכת חשמל שבוצעו בעבר התבססו על קיומם של מכשירי חשמל בלתי יעילים מבחינה אנרגטית. צעדים שנעשו בשנים האחרונות הביאו לשימוש ניכר במכשירים חסכוניים יותר ומשום כך – ניתן להקדים בשנתיים שלוש את הפסקת השימוש לפחות בשתי יחידות פחמיות בחדרה.

להצעת מחיר ופרטים נוספים
השאירו פרטים
ונחזור אליכם בהקדם

  הרשמה מאובטחת פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך שמירה על פרטיותך.

מרכז המחזור למתכות

החברה המובילה בישראל לפינוי, פירוק ומחזור ברזל ומתכות! קונים פסולת ברזל, פסולת אלומיניום, פסולת נחושת, גרוטאות ברזל ועוד במחיר הטוב ביותר- אצלנו פסולת הברזל שלכם שווה כסף!

אז מה היה לנו בכתבה:
דילוג לתוכן